טיפול לא ניתוחי בסרטן העור בעזרת ננו-חלקיקים ביולוגיים

קרצינומת תאי קשקש – Squamous cell carcinoma (SCC)היא סוג של סרטן המתפתח בשכבת האפיתל של העור או הרקמות הריריות השונות של הגוף. בדרך כלל SCC מתגלה כפצע שאינו מגליד, לעיתים הפצע מדמם או נקרוטי. הטיפול הנפוץ ביותר לסרטן כזה הוא ניתוח מקומי להסרת הגידול. ללא התערבות כירורגית עלול הנגע לשלוח גרורות לבלוטות הלימפה ומשם להגיע לאיברים מרוחקים. לעיתים מדובר בגידולים שקשה להרחיקם בדרך כירורגית כמו אצל חולים מבוגרים. כדי לענות על הצורך בטיפול לא כירורגי לסרטן עור בגושים כמו SCC, פיתחו חוקרים מאוניברסיטת ייל מערכת ננו-חלקיק ביולוגית. בעזרת שינוי כימי שיפרו באופן משמעותי את הידבקות החלקיקים למשטחי תאי הקשקש שבגידול. מדובר בחלקיקים זעירים בקנה מידה ננומטרי (מיליונית המטר) המורכבים מחומרים סינתטיים וביולוגיים. התקנים אלו  מסוגלים לזהות ולחדור ספציפית לתוך רקמות ותאים ולשחרר לתוכם תרופות .כך למשל הראו החוקרים שכאשר הטעינו חומר צבע, הוחדר הצבע ביעילות רבה לתאים. בשלב הבא, הוטענו החלקיקים בתרופה כימותרפית והוזרקו לגידולי ה-SCC של עכברים. עשרה ימים אחרי ההזרקה, התרופה עדיין נמצאה בתוך הגידול. בנוסף, הגידולים של עכברים שטופלו בננו-חלקיקים היו קטנים יותר מאלה של עכברים שלא קיבלו את הטיפול, ומשקלם היה נמוך יותר.

 

המחקר מציג אפשרות חדשה לטיפול לא כירורגי בסרטן העור. בזכות היכולת של הננו-חלקיקים להיצמד לתאי הסרטן ולהישאר שם למשך זמן רב, מספיקה זריקה בודדת שמשחררת את התרופה האנטי-סרטנית באיטיות. כיוון שהננו-חלקיקים נשארים במקום הזריקה ואינם נעים למקומות אחרים בגוף, אפשר להלכה לטעון בהם תרופות חזקות במיוחד, בידיעה שהן ישפיעו בעיקר על הגידול. יש לזה יתרון גדול על פני תרופות שניתנות בעירוי, שכן הן מתפזרות בכל רחבי הגוף ולכן עלולות לגרום תופעות לוואי קשות.

אף שמדובר בטיפול מבטיח, יש לזכור שהננו-חלקיקים נוסו בשלב זה על עכברים בלבד ונותרה עוד דרך ארוכה לעבור לפני שאפשר יהיה להשתמש בהם על בני אדם. ובכל זאת, החוקרים מקווים שבעוד זמן לא רב, נוכל לטפל בגידולים כאלה על ידי זריקה אחת בלבד.

 

Nonsurgical treatment of skin cancer with local delivery of bioadhesive nanoparticles

Jamie K. Hu,  Hee-Won Suh,  Munibah Qureshi,  Julia M. Lewis,  Sharon Yaqoob,  Zoe M. MoscatoSofia Griff, Alison K. Lee,  Emily S. Yin,  W. Mark Saltzman, and  Michael Girardi

PNAS February 16, 2021 118

טיפול לא ניתוחי בסרטן העור בעזרת ננו-חלקיקים ביולוגיים

שתף

עדכונים מכנס ESMO

פורסם בניוזלטר שלנו עדכונים מכנס ESMO 2023 אופדואלג לעומת אופדיבו בלבד לאחרונה הצטרף למלחמה במלנומה גרורתית טיפול אימונותרפי חדש – אופדואלג, שהוא שילוב של שני

קרא עוד »