שאלות ותשובות

קודם כל “השמיים לא נפלו”!!! בעמותה מאות חברים שאובחנו והם טופלו/מטופלים. רבים מהם חיים חיי שיגרה טובים.

אם אתה בשלב 1-2, קרוב לודאי שתעבור הסרה ותשכח מהמלנומה (חשוב להמשיך בבקורות ולהיזהר מהשמש).

אם אתה בשלב 3-4, יתאימו לך טיפול באחת המרפאות המתמחות באונקולוגיה של מלנומה. בשנים האחרונות נכנסו טיפולים מצוינים.

מלנומה – כבר לא מה שהיה עד 2011. יש תקוה!!! 

כדאי להתייעץ עם מייסדת העמותה: 052-3680149

אם התגלתה מלנומה, יידרש ניתוח נוסף להרחבת השוליים שבו  ניתן לקבוע מה עומק הנגע ועד היכן הגידול חדר לעור. ולפי נתונים אלה מחליטים על המשך הטיפול.

בלוטות (קשריות) הלימפה הן חלק מהמערכת הלימפטית, מערכת ההגנה הטבעית של הגוף נגד זיהומים, הנמצאות בכל הגוף ומקושרות ביניהן בכלי לימפה דקים. לעתים, תאים סרטניים עוברים בנוזל הלימפה לבלוטות הלימפה ולאזורים אחרים בגוף, לכן אם אובחנת כחולה במלנומה, הרופא עשוי לבצע בדיקות נוספות בכדי להעריך את היקף המחלה, כגון ביופסיה של בלוטת זקיף – בלוטת הזקיף היא בלוטת הלימפה הראשונה המנקזת את נוזל הלימפה המגיע מהאזור בו אובחנה המלנומה. 

אם התגלתה מלנומה שטחית – Melanoma in situ או בעומק קטן מ-1 מ”מ – סביר להניח שלאחר כריתה ואישור שהשוליים נקיים, תמשיך מעקב אצל רופא העור. רצוי בקורת כל 6 חודשים המלווה בבדיקה עצמית בבית.

אם עומק המלנומה גדול מ-1 מ”מ עליך לפנות למרפאה אונקולוגית מומחית למלנומה. ראה רשימה

 CT (טומוגרפיה ממוחשבת – (Computed Tomography  הינו סוג צילום לא פולשני שנועד לתת תמונה תלת-ממדית של פנים הגוף.  בעת ביצוע הבדיקה, מקור קרינה שנע מסביב לחולה מעביר קרני רנטגן דרך הגוף בזוויות שונות.  גלאים קולטים את הקרניים לאחר שעברו דרך הגוף ושולחים אותות אלקטרוניים למחשב.  המחשב מעבד את הנתונים ויוצר הדמיה תלת ממדית של הגוף או תמונות דו ממדיות של חתכים ספציפיים.

CT PET  הוא שילוב של שתי בדיקות: CT רגיל, ו PET או  positron emission tomography. בעוד CT  נותן אינפורמציה אנטומית בלבד, ה PET נותן אינפורמציה תפקודית, ושילוב השניים יעיל במיוחד.
ב PET מוזרק לווריד חומר בשם FDG שהוא אנלוג של סוכר, הנצרך ע”י כל תא ותא בגוף. תאים סרטניים צורכים יותר אנרגיה וסוכר מתאים רגילים, ולכן הקליטה של חומר זה באזורים של סרטן או גרורות תהיה גבוהה. כך איזור שנראה עם פעילות יתר חשוד לפעילות סרטנית, וה CT נותן לנו מידע מדויק מהו האזור ומהו האיבר.

MRI – סורק תהודה מגנטית Magnetic Resonanse Imaging  

היתרון הגדול ב-MRI הוא שהבדיקה אינה כוללת קרינה. ה-MRI מצליח להבדיל באיכות טובה יותר בין הרקמות השונות. 

בדיקות ה CT מדגימות בצורה מעולה את כל האיברים הפנימיים ואת כל חלקי הגוף. בדיקות ה MRI טובות במיוחד לאבחון של מחלות של מערכת העצבים, במיוחד דימות של המוח ועמוד השדרה, אך גם של השרירים והעצמות, ובמידה הולכת וגוברת – גם של הבטן והחזה.