קרצינומה של תאי קשקש
Cutaneous squamous cell carcinoma

קרצינומת תאי הקשקש

מהו סרטן העור של תאי הקשקש?

סרטן העור של תאי קשקש (cSCC) נובע בדרך כלל מחשיפה מצטברת לקרינה אולטרה סגולה (UV) ונזק לעור. זוהי הצורה השנייה בשכיחותה של סרטן העור לאחר קרצינומה של תאי בסיס.
השכבה העליונה של העור – האפידרמיס – מורכבת מתאי בסיס, תאי קשקש ומלנוציטים. תאי קשקש, הנמצאים בחלקים העליונים של האפידרמיס, הם תאים שטוחים הנוטים להתקלף ולהתחדש כל הזמן. כאשר תאי קשקש צומחים ללא שליטה והופכים לסרטניים, הם מתפתחים ל-cSCC. הסוג הזה של סרטן העור בדרך כלל גדל באיטיות ומופיע לרוב על עור חשוף לשמש, כגון גב היד, אוזניים וקרקפת. לעתים קרובות נראה הנגע כמו פצע שאינו נרפא או כתם אדום וקשקשי.
באתר זה, אנו משתמשים במונח סרטן עור של תאי קשקש (או בקיצור cSCC) כדי להבהיר שאנו
מדברים על קרצינומה של תאי קשקש כפי שהיא מתרחשת על העור. תאי קשקש מרפדים רקמות בתוך
ומחוץ לגוף, ולכן קרצינומות תאי קשקש יכולות להתפתח לא רק בעור אלא גם בחלקים אחרים של הגוף, כמו ריאות, פי הטבעת והפה. סוג זה שאינו על העור אינו קשור לחשיפה לאור אולטרה סגול.

cutaneous* פרושו עורי, של העור.

Squamous-cell carcinoma

מהם גורמי הסיכון של סרטן עור תאי קשקש?

חשיפה מוגזמת ובלתי מוגנת לקרינה אולטרה סגולה (UV) משמש או ממנורות שיזוף היא גורם הסיכון המוביל לפתח סרטן עור תאי קשקש (cSCC). קרינת UV פוגעת ברצפי DNA בתאי קשקש, וברגע שה-DNA ניזוק, קיים סיכון שהוא יתוקן בצורה לא נכונה, במיוחד במקרים של נזק חוזר וחשיפה מצטברת. מכיוון שנזקי DNA מצטברים עם הזמן, ההזדקנות מגבירה גם היא את הסיכון ל-cSCC, יחד עם נזקים הנגרמים על ידי UV במהלך הילדות וההתבגרות.
אנשים שעובדים בחוץ או מבלים חלק ניכר משעות הפנאי שלהם בחוץ נמצאים בסיכון, במיוחד אם הם לא מוגנים מקרינה אולטרה סגולה. כך גם כל מי שמשתמש במכשירי שיזוף. אלה שיש להם היסטוריה של כוויות בעור, טראומה או דלקת כרונית נמצאים גם בסיכון מוגבר. חולים מדוכאי חיסון, במיוחד חולים עם היסטוריה של השתלת איברים, נמצאים בסיכון גבוה יותר באופן משמעותי.
אנשים עם עור בהיר יותר – במיוחד אלה עם עור רגיש לשמש שנשרפים במהירות – נמצאים בסיכון הגבוה ביותר מכיוון שהם רגישים יותר לנזקי UV. עם זאת, cSCC מתרחש בקרב אנשים מכל גווני העור.
מלבד קרינת UV, חשיפה לגורמים אחרים תורמת לסיכון cSCC: חשיפה לארסן, אזתיופרין, זפת פחם, ציקלוספורין (תרופה מדכאת חיסון), נפט, פיח וקרינת רנטגן או גמא, כל אלה הם גורמים מסרטנים התורמים להתפתחות סרטן עור שאינו מלנומה.
מערכות חיסוניות מוחלשות מעמידות אנשים בסיכון ל-cSCC, כולל דיכוי חיסוני בעקבות השתלת איברים או זיהום בנגיף הכשל החיסוני האנושי (HIV). ישנן עדויות לכך שזיהום ויראלי בווירוסי פוליאומה או סוגים ספציפיים של נגיפי פפילומה אנושיים מגבירים את הסיכון ל- cSCC, במיוחד בקרב אנשים שסובלים מכשל חיסוני מסיבות אחרות. מצבים בריאותיים כמו לוקמיה לימפוציטית כרונית או לימפומה ידכאו גם את מערכת החיסון, ויגדילו את הסיכון ל- cSCC. דיכוי חיסוני לא רק מגביר את הסיכון להתפתחות cSCC, אלא גם להישנותו, התפתחות גרורות ותמותה.

איך נראה סרטן עור של תאי הקשקש?

רוב סרטני העור של תאי הקשקש (cSCCs) מופיעים על העור במקומות החשופים לקרינה אולטרה סגולה (UV). cSCC עלול להתפתח באזורים פגומים ומודלקים בעור, כגון על או סביב צלקות, כיבים כרוניים ואתרים קודמים של כוויות.
cSCCs רבים מופיעים כפצעים שלעולם אינם נרפאים. הם בדרך כלל גדלים לאט יחסית ועשויים להיראות אדומים, קשקשים, דמויי מכתש, כיבים או גבשושיים. חלקם קרומיים, עלולים לגרום לגרד או דימום. בגלל חשיפה לשמש, cSCCs מתפתחים לעתים קרובות על האוזניים, הצוואר והראש. השפתיים יכולות גם הן לפתח cSCC.
תמונות אלה משקפות את השונות במראה של cSCC. התמונות נועדו לעזור לך לזהות אזורים בעור שמחייבים התייעצות עם רופא עור. מאגר תמונות זה אינו ממצה, ורופא העור אמור לקבוע אם האזור החשוד הוא cSCC.כיצד מאבחנים סרטן עור סרטן של תאי קשקש?

אם אתה או הרופא שלך חושדים שיש לך סרטן עור של תאי קשקש (cSCC), לעתים קרובות תופנה לרופא עור, שהוא רופא המתמחה במחלות עור. כאשר אתה נפגש עם רופא העור שלך, סביר להניח שהוא יעבור על ההיסטוריה הרפואית, יבצע בדיקה גופנית ויחליט אם יש צורך לבצע ביופסיית עור.
אם יש צורך בביופסיה, תישלח לכירורג או פלסטיקאי שייקח דגימה של האזור החשוד להערכה מיקרוסקופית. לפני הסרת דגימה של הנגע החשוד, סביר להניח שתקבל זריקת הרדמה מקומית כך שאי הנוחות תמוזער.
לאחר נטילת ביופסיה, היא נשלחת למעבדה כדי שמומחה יוכל לבחון כיצד נראים תאי העור תחת מיקרוסקופ. המומחים הבודקים את הרקמה תחת מיקרוסקופ נקראים פתולוגים. ביופסיות הן ‘תקן הזהב’ הבסיסי לאבחון סרטן העור מכיוון ששיטה זו מספקת רמה גבוהה של ודאות.
כאשר רופא העור (או רופא המשפחה) מקבל את הדו”ח הפתולוגי של הביופסיה, עליו לדון איתך אילו צעדים נוספים עשויים להיות נחוצים.
אם מתקבלת אבחנה של cSCC, מומלצת בדרך כלל בדיקת עור מלאה מכף רגל עד ראש כדי לחפש נגעים חשודים אחרים למעקב. המטרה היא למצוא ולהסיר נגעים אחרים לפני שהם הופכים לבעייתיים. עבור cSCC, נגעים טרום סרטניים כוללים קרטוזות אקטיניות, שהן העור הקשקשי והמחוספס שנוצר לאחר חשיפה ממושכת לשמש. לאנשים שאובחנו עם cSCC יש גם סיכון גבוה לחלות בסרטני עור נוספים באתרי עור שונים, כולל מלנומה וקרצינומה של תאי בסיס. מעקב אחרי שומות ונגעי עור אחרים חייב להתרחש פעם או פעמיים בשנה.

כיצד מדרגים את שלבי סרטן עור תאי קשקש?

בניגוד לסוגים רבים של סוגי סרטן עם תבנית דרוג ספרתי (1-4), בסרטן עור תאי קשקש (cSCC) הדרוג מבוסס על הערכת הסיכון של הגידול הראשוני. מבחינים ב-3 קבוצות עיקריות: סיכון נמוך, סיכון גבוה או סיכון גבוה מאוד (ראה פרוט למטה). אפשרויות הטיפול מבוססות על כל קטגוריה כדי למנוע הישנות והתפשטות מעבר לגידול הראשוני. מיקום וגודל הגידול הם הבסיס לסיווג זה.
לעתים רחוקות מאוד גידולי cSCC הם גרורתיים והתפשטו מהאתר הראשוני. חלק מתאי הגידול עשויים להתגלות בבלוטות לימפה אזוריות. גידולים שמתפשטים הרבה מעבר לאתר הראשוני דורשים הליכי טיפול מסובכים יותר. גורם הסיכון הגבוה ביותר יקבע את שלב הסרטן.
סרטן עור מקומי עם סיכון נמוך של תאי קשקש
cSCCs המסווגים כבעלי סיכון נמוך נקראים גם ראשוניים ואינם גידולים חוזרים. הם נוטים יותר להתפתח על הגו והגפיים וגודלם פחות מ-2 ס”מ ועומקם 2 מ”מ. גידולים קטנים אלו אינם צפויים לחזור או להפוך לגרורות. יש להם קצוות מוגדרים היטב והם אינם פולשניים.
סרטן עור מקומי עם סיכון גבוה של תאי קשקש
לקבוצת ה-cSCCs המסווגים כבעלי סיכון גבוה יש סיכון מוגבר להישנות מקומית. הם נוטים יותר לגרורות מאשר בקבוצת הסיכון הנמוך. גידולים אלו הם בגודל של בין 2-4 ס”מ והם קשורים להישרדות ירודה יותר ספציפית למחלה. ל-cSCC בסיכון גבוה יש קצוות פחות מוגדרים והם גדלים במהירות. cSCCs בסיכון גבוה יופיעו לעתים קרובות באזור הראש והצוואר, כולל האוזניים והשפתיים. מלבד הראש והצוואר, cSCCs המתפתחים על הידיים והרגליים, או באזור השוק, פי הטבעת ואיבר המין, נמצאים בסיכון גבוה יותר להישנות מקומית ולגרורות בבלוטות, ללא תלות בגודל. כל גידול שחזר מוגדר כסיכון גבוה. גידולים שפלשו עמוק לדרמיס של העור או לשומן התת עורי בעומק של 2-6 מ”מ נחשבים גם הם בסיכון גבוה.
סיווג בסיכון גבוה עשוי לחול גם על אנשים עם דיכוי חיסוני כתוצאה מהשתלת איברים, HIV, לימפומה או לוקמיה לימפוציטית כרונית (CLL). אם ה-cSCC מתרחש באתר של דלקת כרונית או טיפול קרינתי קודם, זה נחשב בסיכון גבוה. לעיתים קרובות יופיעו תסמינים נוירולוגיים אצל אנשים עם cSCC בסיכון גבוה.
סרטן עור מקומי עם סיכון גבוה מאוד של תאי קשקש
לקבוצת הסיכון הגבוה מאוד יש סיכונים ניכרים להישנות ושליחת גרורות. כל גידול cSCC בקוטר של יותר מ-4 ס”מ נחשב בסיכון גבוה מאוד להישנות, ללא קשר למיקומו. לגידולים שגודלם עולה על 5 ס”מ יש סיכוי רב להתפשט לבלוטות הלימפה. מגידולים שגודלם מעבר ל-6 ס”מ יש סיכוי גבוה מאוד לפלוש לעומק, מעבר לשומן התת עורי.
בקבוצת הסיכון הגבוה מאוד נראה מעורבות של מערכות הלימפה או כלי הדם, לא רק המיקום באתר העור המקורי. אם גידולי ה-cSCC התרחקו מהעור, היא מכונה “מחלת בלוטות”, שחומרתה משתנה בהתאם לגודל, מספר ומיקומן של בלוטות הלימפה הנגועות. האונקולוג יקבע את היקף ההתפשטות באמצעות הדמיה וביופסיות.
סרטן עור אזורי או גרורתי של תאי קשקש
במקרים נדירים, ה-cSCC יכול להתפתח מעבר לאתר המקומי והראשוני על העור. ייתכן שהוא התפשט באזור (אזורי) לבלוטות לימפה או לאתרים מרוחקים (גרורות). בגידולי cSCC בעובי של עד 2 מ”מ, שיעור הגרורות הוא בדרך כלל 0%. עבור גידולי cSCC עבים יותר, דהיינו 2-6 מ”מ, שיעור הגרורות הוא כ-4%, ובגידולים העבים יותר מ-6 מ”מ, השיעור הוא כ-16%. האונקולוג יקבע את היקף ההתפשטות באמצעות הדמיה וביופסיות.

מהן אפשרויות הטיפול בסרטן עור תאי קשקש?

מטרות הטיפול בסרטן העור של תאי הקשקש (cSCC) הן להסיר את הגידול, לשמר את התפקוד ולמנוע נזק לעור. רוב האנשים שאובחנו עם cSCC ניתנים לריפוי על ידי כריתה כירורגית או הסרה של הגידול(ים). ללא טיפול עלולים להתפתח נזקי עור נוספים וסרטן מסכן חיים.
להלן תיאורים של טיפולים מאושרים וזמינים עבור cSCC. חשוב לציין שלא כל אפשרויות הטיפול המתוארות יחולו על כל מצב. רופא העור/הכירורג/האונקולוג יקבעו אילו טיפולים חלים על ה-cSCC שלך.
כריתת גילוח או כריתה כירורגית רגילה
בעזרת טכניקות אלו, הרופא מסיר את הנגע החשוד בעור. ההבדל בין השמות כולל את כמות הרקמה שהוסרה, האם יש צורך בתפרים והאם תתפתח צלקת בולטת. כריתת גילוח היא שטחית או קרובה יותר לפני השטח של העור ובדרך כלל חלה על נגעים זעירים בסיכון נמוך. כריתה כירורגית רגילה מסירה רקמות נוספות, עשויה להזדקק לתפירה, ומייצרת צלקת ניכרת. כריתה סטנדרטית מומלצת כטיפול העיקרי עבור cSCCs בסיכון נמוך. מומלץ גם לבעלי סיכון גבוה או בסיכון גבוה מאוד אם ניתוח מיקרוגרפי של Mohs אינו זמין.
לצורך כריתה, הנגע העורי מוסר על ידי חיתוך העור. כריתה היא הליך מהיר שניתן לבצע במשרד. האזור מורדם בהרדמה מקומית לפני הסרת הנגע. הדימום מופסק מיד עם תמיסה מיוחדת, אם יש צורך נסגר הנגע בעזרת תפרים ואז יחבש הפצע בעזרת תחבושת.
עבור cSCC בסיכון נמוך בקוטר של פחות מ-2 ס”מ, יש להסיר את הנגע יחד עם עוד 4 מ”מ של רקמה המקיפה את הגידול. אם הנגע בסיכון נמוך גדול מ-2 ס”מ, יש צורך ב-6 מ”מ של רקמה המקיפה את הגידול כדי להסיר את כל התאים הסרטניים (עד לשוליים נקיים).
לאחר הסרת הרקמה, הדגימה נשלחת לבדיקה במעבדה, שם היא תוערך כדי לוודא שכל הסרטן הוסר בשולי הגידול. בדוח הפתולוגי, “שוליים נקיים” מצביעים על כך שהגידול מוקף ברקמה נורמלית והוסר כראוי. אם האזורים סביב הגידול אינם מראים תאים בריאים, ייתכן שיהיה צורך לבצע כריתה נוספת (“הרחבה”) כדי לקבל שוליים נקיים. ניתן להמליץ על טכניקות אחרות אם נצפו שוליים חיוביים.
גם עם שוליים נקיים, ייתכן שהכירורג ימליץ על מעקב שגרתי לאחר ההסרה. במקרים מסוימים, שחזור, תיקון רקמות או השתלת עור מתבצעים לאחר השגת שוליים נקיים.
ניתוח מיקרוגרפי של מוהס – Mohs
ניתוח Mohs הוא אפשרות הטיפול המועדפת עבור אנשים עם cSCC בסיכון נמוך, בסיכון גבוה ובסיכון גבוה מאוד, מכיוון שהוא מאפשר לרופאים להגיע להסרה מלאה של כל התאים הסרטניים שנצפו. עבור cSCCs מוגבלים לעור, תוצאות ניתוח Mohs מראות הישנות נמוכה של הסרטן באופן משמעותי בהשוואה לכריתה רגילה. Mohs משפר את התוצאות של הסרת כל תאי הגידול הקיימים מכיוון שהתהליך דורש בדיקה חוזרת מתמשכת של הרקמה. למרות שמדובר בטכניקה מעולה, היא דורשת מומחה מוסמך, והיא לא מתאימה בכל המקרים.
ניתוח Mohs כולל הסרת שכבות דקות של עור, שכבה אחת בכל פעם ובדיקת כל שכבה תחת מיקרוסקופ כדי לקבוע אם נותר סרטן. Mohs משלבת תהליך שבאמצעותו הרקמה שהוצאה בניתוח ממופה בקפידה, מקודדת בצבע ונבדקת מיקרוסקופית. קצוות הרקמה הממופים ותת-השטח נבדקים לאחר מכן תחת מיקרוסקופ כדי לקבוע אם אזורים אלה מכילים תאים נורמליים או סרטניים. אם מופיעים תאים סרטניים, המפה מציינת את האזור הדורש הסרת רקמות נוספת. כריתה עתידית תגיע רק מאתר זה, ותחסוך הסרה של רקמה בריאה. נלקחת שכבה נוספת, והתהליך חוזר על עצמו. ניתוח Mohs הושלם ברגע שקצוות הרקמה ותת-השטח נעדרים תאים סרטניים.
טיפול בקרינה
קרינה כוללת ריכוז קרן אנרגיה על הגידול. הקרינה העזה תגרום לנזק מסיבי בתוך התאים הסרטניים, שיוביל למותם. סוג זה של טיפול ניתן על ידי מומחה קרינה בבית חולים או במרכז טיפול ועשוי להימשך שישה שבועות או יותר. לוחות הזמנים של טיפולי הקרנות משתנים בין המטופלים, והטיפול יכול להתרחש מדי יום או 2-4 טיפולים בשבוע, בהתאם לכל מקרה.
ניתוח או כריתה עדיפים להסרת CSCC על העור, אך ניתן להשתמש בקרינה כטיפול ראשוני ל-cSCC בסיכון נמוך, בסיכון גבוה ובסיכון גבוה מאוד. נדרשת זהירות בשימוש בטיפול זה מכיוון שהוא מגביר את הסיכון לפתח סרטן עור משני בשדה הקרינה. עלולות להיגרם גם השלכות קוסמטיות גרועות, כמו שינויים בפיגמנטציה של העור, התרחבות של כלי דם, כיבים שאינם מתרפאים, מוות של רקמות וצלקות. טיפול בקרינה אינו מתאים לאנשים בעלי נטייה גנטית לסרטן העור מכיוון שהקרינה עלולה לגרום לסרטן.
אם מתגלים שוליים חיוביים עם תאי גידול לאחר הניתוח, ניתן להמליץ על טיפול בקרינה כטיפול “משלים” מכיוון שהוא משפר את תוצאות הטיפול. טיפול בקרינה עשוי לשמש לחולים שאינם יכולים לעבור ניתוח או שיש להם מחלה שארית כאשר ניתוח נוסף אינו אפשרי. אונקולוג קרינתי יקבע בכל מקרה את האפשרויות המתאימות לטיפול בקרינה.
טיפולים טרום סרטניים
בחולים עם טרום סרטן cSCC, הנקראים actinic keratoses, ישנן אפשרויות רבות לטיפול מקומי. אלה כוללים את האפשרויות שלהלן.
5-fluorouracil הוא משחה כימותרפית. לסרטן העור, ניתן למרוח אותו כקרם מקומי ישירות על העור פעמיים ביום כדי להרוס קרטוזות אקטיניות. 5-fluorouracil היא שיטה לא פולשנית ולא מעוותת להרוג תאי סרטן העור. החומר הפעיל נספג על ידי התאים הסרטניים, ה”סוברים” ש-5-fluorouracil הוא תרכובת שהם צריכים כדי להרכיב DNA. התאים הסרטניים אינם יכולים להשתמש ב-5-fluorouracil לייצור DNA וימותו.
5-fluorouracil/calcipotriol (calcipotriene) היא תערובת משחות מקומית של קרם 5-fluorouracil ו-calcipotriene. קלציפוטריול היא נגזרת של ויטמין D ומדווחת כמשפרת את מערכת החיסון. בהשוואה לקרם 5-fluorouracil, התערובת מפחיתה את משך זמן הטיפול משבועות לימים ומשפרת את היעילות. מספר קטן של חולים דיווחו על צריבה, עקצוץ ופריחה עם Calcipotriene. בסך הכל, המשחה המשולבת מפחיתה גירוי ודלקת בהשוואה לקרם 5-fluorouracil ללא Calcipotriol.
Imiquimod היא תרופה המפעילה ומגבירה את מערכת החיסון. על ידי יצירת תגובה של מערכת החיסון באתרי עור שבהם הוא נמרח חיצונית, Imiquimod מביא למוות של תאים טרום סרטניים. היישום עשוי להיות מספר פעמים בשבוע למשך עד שישה שבועות, בהתאם למקרה. יישומים מסוימים של imiquimod עשויים להימשך זמן רב יותר. העור עלול להגיב עם פריחה, צריבה או כאב במקום היישום.
טירבניבולין הוא פתרון מקומי לטיפול בקרטוזיס אקטינית בפנים ובקרקפת. המטרה היא למנוע מנגעים אלו להתפתח ל-cSCC פולשני. טירבניבולין נמרח פעם ביום במשך חמישה ימים רצופים וכך מונע מהתאים הסרטניים להתחלק והם ימותו בסופו של דבר. חלק מהאנשים יחוו התקלפות קלות, פריחה או כאב במקום היישום.
Diclofenac הוא חומר אנטי דלקתי לא סטרואידי שמשמש להפחתת כאב ודלקת. הוא נמרח כמשחה פעמיים ביום למשך 60-90 ימים לטיפול מקומי בקרטוזות אקטיניות. חלק מהמטופלים יחוו גירוי בעור במקום היישום. הדרך שבה תרופה זו פועלת טרם הובנה לחלוטין, אך ככל הנראה נובעת מיכולתה להפחית תהליכים דלקתיים בתאים.
פילינג כימי עם חומצה טריכלורואצטית עשוי להתאים לאנשים עם קרטוזות אקטיניות נרחבות על הפנים והקרקפת. טיפול זה צריך להתבצע על ידי איש מקצוע ויגרום לשכבת העור העליונה לרדת. הרופא עשוי לתת לך תרופות הרגעה ותרופות כאב קלות לפני מריחת חומצה טריכלורואצטית על האזור. השפעות הפילינג יגרמו לגירוי ואדמומיות בעור הפנים למשך עד חודש. לאחר ריפוי פצעים, חלק מהמטופלים מדווחים על תוצאות קוסמטיות משופרות בנוסף להסרת הנגע.
טיפול פוטודינמי משלב רפואה עם אור כדי להרוג את תאי הגידול. בחלק הראשון של טכניקה זו, נקבעת תרופה שבהמשך תגרום לרגישות של התאים הסרטניים לאור. דוגמאות לתרופה זו כוללות חומצה 5-aminolevulinic ונתרן פורפימר. לוקח יום או יומיים לתאי הסרטן לספוג את התרופה. לאחר מכן, אור עם אורך גל מסוים של אנרגיה ממוקד ב-cSCC. תהליך זה יוצר רדיקלי חמצן חופשיים רעילים בתוך התאים הסרטניים, אשר הורג אותם. גידולים שטחיים (אלה שהם קטנים ו/או לא עמוקים) הם אידיאליים לטיפול זה. אור אינו יכול לחדור לגידולים עמוקים או גדולים.
תרופות לסרטן עור תאי קשקש אזורי וגרורתי
שני הטיפולים הנפוצים ביותר המאושרים וזמינים עבור cSCC אזורי וגרורתי הם Cemiplimab (Libtayo) ו-Pembrolizumab (Keytruda). שניהם טיפולים מערכתיים (כאלה שמתפשטים בכל הגוף לטיפול בסרטן) ועשויים להיות משולבים עם סוגים אחרים של טיפול.
Cemiplimab (Libtayo) היא תרופה תוך ורידית המיועד לטיפול בחולים עם cSCC שהתפשט אזורי או cSCC גרורתי שאינם מועמדים לניתוח או הקרנות. Cemiplimab היא תרופה המיועדת ליצור תגובה של מערכת החיסון לתאי הגידול. תרופה זו מאושרת לסוגים אחרים של סרטן עור וסרטן ריאות מסוג תאים לא קטנים. Cemiplimab ניתן במרפאה או בבית חולים כעירוי תוך ורידי במשך 30 דקות. ניתן להשתמש בה כל שלושה שבועות עד שנתיים. אם תרופה זו נלקחת לבד, תגובות הלוואי השכיחות ביותר כוללות פריחה, גירוד, שלשולים, עייפות, כאבי שרירים/מפרקים ו/או תפקוד לקוי של בלוטות אנדוקריניות. אזהרות הנלוות לתרופה זו כוללות אפשרות של תגובות דלקתיות חמורות שעלולות להיות מסכנות חיים, תגובה במהלך העירוי ורעילות לעוברים. לא ניתן להשתמש ב-Cemiplimab בהריון או בהנקה, ויש להקפיד על כל האמצעים למניעת הריון.
Pembrolizumab (Keytruda) היא תרופה לווריד המאושרת לטיפול בחולים עם cSCC חוזר או גרורתי או cSCC מתקדם מקומי, שאינו ניתן לריפוי על ידי ניתוח או הקרנה. התרופה ניתנת על ידי צוות רפואי במרפאה או בבית חולים במינון של 200 מ”ג כל שלושה שבועות או 400 מ”ג כל שישה שבועות עד שנתיים. תרופה זו ניתנת לחולים עם סוגי סרטן רבים אחרים. Pembrolizumab מגבירה את פעילות מערכת החיסון, ומאפשרת לה לזהות את תאי הסרטן, להפעיל תאי חיסון אחרים לשם חיסול הגידול. תופעות הלוואי של תרופה זו דומות בדרך כלל לתגובות אלרגיות קלות ודלקת בגלל גירוי המערכת החיסונית ועשויות לכלול פריחה בעור, בעיות מעיים או באיברים אחרים וכן תופעות חריגות בזמן העירוי. בדרך כלל, אלה קלים אך עלולים לגרום להפסקת התרופה.
ניסויים קליניים
בהתאם לסוג ה-cSCC שלך, ניסוי קליני מתאים עשוי להיפתח וכדאי לשקול אפשרות להצטרפות למחקר יחד עם האונקולוג. ניסויים קליניים הם מחקרים ניסיוניים שבודקים גישה או טיפול חדש בהנחיית רופאים ווועדת ביקורת רפואית. ניסויים אלה הם אופציונליים לחלוטין עבור חולים. אם טיפולים נוכחיים ומאושרים אינם מטפלים ביעילות בסרטן שלך, ייתכן שכדאי לחקור אפשרויות ניסוי קליני.
מהו ניסוי קליני ?
ניסויים קליניים הם מחקרים קליניים הכוללים משתתפים אנושיים. ניסויים אלה מעריכים עד כמה התערבות – תרופה, מכשיר, פרוצדורה, מערכת אספקה, אסטרטגיה לשינוי התנהגותי וכו’ – עובדת על בני אדם. ניסויים קליניים חיוניים כדי ללמוד יותר על סרטן ומחלות אחרות וכיצד למנוע או לרפא אותם.
אחד הסוגים העיקריים של ניסויים קליניים הוא ניסויים טיפוליים, הבודקים טיפולים חדשים, שילובי תרופות או גישות לניתוח או טיפול בהקרנות. ניסויים אלו הם חיוניים עבור חולים שאובחנו עם סרטן מכיוון שהם מציעים תקווה לתוצאות טובות יותר ואיכות חיים משופרת. על ידי השתתפות בניסויי טיפול, למטופלים יש גישה לטיפולים מתקדמים שאולי לא יהיו זמינים באמצעות טיפול סטנדרטי.
בניסויים טיפוליים, חוקרים מעריכים בקפידה עד כמה עובד הטיפול על בני אדם על ידי ניטור השפעותיו על התוצאות הבריאותיות של החולים. תהליך זה עוזר לקבוע אם טיפול חדש בטוח ויעיל בטיפול במחלה או מצב ספציפי. באמצעות בדיקות וניתוח קפדניים, חוקרים יכולים לאסוף ראיות כדי לתמוך באישור טיפולים חדשים על ידי רשויות רגולטוריות כגון מינהל המזון והתרופות (FDA).
מחקרים קליניים ממלאים תפקיד חיוני בקידום מדע הרפואה על ידי בחינת גישות חדשניות לניהול מחלות כמו סרטן. על ידי בדיקת תרופות או טיפולים חדשים במסגרות קליניות, החוקרים יכולים לזהות פריצות דרך פוטנציאליות שעשויות להוביל לשיעורי הישרדות טובים יותר או לשיפור איכות החיים של החולים. בנוסף, מחקרים קליניים מסייעים לספקי שירותי בריאות להתאים תוכניות טיפול מותאמות אישית המבוססות על צרכי המטופל ותגובותיו לטיפול.

לכניסה למערכת המחקרים הקליניים של העמותה

מהן תופעות הלוואי של טיפולים בסרטן עור תאי קשקש?

לכל הטיפולים יכולות להיות תופעות לוואי, וחשוב לדעת למה לצפות כשמתקדמים בטיפול. להלן תיאורים של תופעות לוואי נפוצות מטיפולים בסרטן עור תאי קשקש (CSCC) ומידע כיצד לנהל אותן יחד עם הצוות הרפואי.
המונח תופעת לוואי מתייחס לתוצאה הנובעת מטיפול. הצוות הרפואי משתמש לעתים קרובות במונחים כמו השפעה שלילית, אירוע לוואי או תגובה שלילית כדי לתאר השלכות טיפול שליליות. כאן, פשוט נשתמש במונח תופעות לוואי כדי לתאר את הבעיות המכבידות שאיתן עלול המטופל להתמודד במהלך הטיפול.
תופעות לוואי של ניתוח
ניתוח טומן בחובו סיכונים לתופעות לוואי לטווח קצר ולטווח ארוך. תופעות קצרות טווח של ניתוח כגון דימום, תגובות שליליות לתרופות או קושי בסגירת הפצע, ככל הנראה יטופלו על ידי הרופא במידע שתקבל לאחר הניתוח. סיבוך נוסף לטווח קצר עד ארוך יותר שיכול להתרחש לאחר הניתוח הוא זיהום בפצע.
תופעות לוואי אפשריות אחרות מהניתוח כוללות נזק עצבי חושי, בצקת לימפה ועיוות. נזק עצבי חושי שיכול להוביל לחוסר תחושה מקומי, תחושה של סיכות ומחטים, או צריבה או כאב חמור. נזק עצבי מוטורי יכול להתרחש גם, וכתוצאה מכך חולשה או שיתוק. באופן כללי, אם האזור המעורב קטן, נזק עצבי עשוי להשתפר או להיפתר תוך כ-12 חודשים. עם זאת, לפעמים התסמינים הנוירולוגיים נשארים.
Lymphedema היא הצטברות של נוזלים ברקמה הרכה כתוצאה מחסימה הגורמת לנפיחות. לימפדמה נגרמת כתוצאה מנזק או היעדר בלוטות לימפה לאחר הסרה כירורגית של התעלות שמנקזות עודף נוזלים ממערכת הלימפה. הנזק יכול להתרחש בטווח הקצר או בטווח הארוך עבור חולים שעברו ניתוח נרחב. מטפל בבצקת לימפה יכול לעזור בטיפול בעור, עיסוי, חבישה, תרגילים או בגד דחיסה. טיפול זה נקרא טיפול בבצקת לימפה.
אתגר מרכזי שנלווה לניתוח עבור cSCC מתקדם הוא הפוטנציאל לתוצאות קוסמטיות מכוערות כמו אובדן או שינוי של צבע העור, סימני תפרים או צלקות מוגזמות. כאשר ה-cSCC פולשני מאוד, מידת העיוות יכולה להיות משמעותית. תוכנית שחזור טובה ומעקב עם המנתח חיוניים במקרה זה.
תופעות לוואי של טיפול בקרינה
תופעות הלוואי של קרינה מוגבלות לרוב לאזור שהוקרן ויכולות לכלול גירוי בעור, שינויים בצבע העור ואובדן שיער באזור המטופל. אם הטיפול מתרחש באזור הראש או הצוואר, תופעות הלוואי יכולות לכלול פגיעה בבלוטות הרוק והשיניים, שינויי טעם וקשיי בליעה. עייפות היא תופעת לוואי שכיחה של קרינה.
ראוי לציין גם את העלייה ארוכת הטווח של סרטני עור חדשים באזור שטופל בקרינה כתופעת לוואי שכיחה.
תופעות לוואי של אימונותרפיה – Cemiplimab (Libtayo) ו-Pembrolizumab (Keytruda)
מעכבי נקודת ביקורת חיסונית (check point inhibitors) כגון Cemiplimab ו-Pembrolizumab מגבירים את כוח הלחימה של מערכת החיסון, מה שעלול לגרום לתגובות אוטואימוניות שליליות רבות. תופעות הלוואי הקשורות לאימונותרפיה יכולות להופיע בריאות, בכבד, בעור, במערכת הנוירולוגית, במערכת הלב ובעיניים. בנוסף, עלולה להתרחש דלקת במערכת העיכול ובעיות הורמונליות המשפיעות על בלוטות כמו יותרת הכליה, יותרת המוח, בלוטת התריס והלבלב. תגובות שליליות חמורות התרחשו בחלק קטן מהמטופלים בניסויים קליניים.

ניהול תופעות הלוואי של האימונותרפיה כרוך בדרך כלל בהפסקת הטיפול כדי לטפל בבעיה במקרים מתונים. קורטיקוסטרואידים משמשים להשקטת המערכת החיסונית, ולאחר מכן ניתן להתחיל מחדש את הטיפול האימונותרפי. במקרים חמורים, ייתכן שיהיה צורך להפסיק את התרופה האימונותרפית. בדרך כלל לא מומלץ להפחית את מינון האימונותרפיה.

מה קורה לאחר סיום הטיפול?

כאשר הטיפול הראשוני בסרטן העור של תאי קשקש (cSCC) מסתיים, זה בדרך כלל אומר שאין עדות למחלה שנותרה. אבל בגלל שסרטן יכול לחזור, יש לנקוט במספר צעדים כדי להישאר ערניים ולמנוע הישנות.
תוך חמש שנים מהטיפול, על פי ההערכות 13-50% מהחולים עם cSCC יפתחו cSCC נוסף. הסיכון ל-cSCC הוא הגבוה ביותר תוך שנתיים מסיום הטיפול. קיים גם סיכון לפתח סוגים אחרים של סרטן עור, כגון מלנומה וקרצינומה של תאי בסיס (BCC).
פגישות מעקב
אם היה לך cSCC בסיכון נמוך, פגישות מעקב צריכות להתרחש כל שלושה עד 12 חודשים במשך השנתיים הראשונות, לאחר מכן כל שישה עד 12 חודשים במשך שלוש שנים, ולאחר מכן מדי שנה לכל החיים. אם היה לך cSCC בסיכון גבוה, פגישות מעקב צריכות להתרחש כל 3-6 חודשים בשנתיים הראשונות, לאחר מכן כל 6-12 חודשים במשך שלוש שנים, ולאחר מכן מדי שנה לכל החיים. אם היה לך cSCC בסיכון גבוה מאוד, פגישות מעקב צריכות להתרחש כל 3-6 חודשים בשנתיים הראשונות, לאחר מכן כל 6 חודשים במשך שלוש שנים, ולאחר מכן כל 6-12 חודשים לכל החיים.
אם ה-cSCC שלך התפשט מעבר לעור, לוח הזמנים לפגישות המעקב הוא תכוף יותר. מחלימי cSCC אזוריים או גרורתיים צריכים לקבוע תור כל 2-3 חודשים בשנה הראשונה, אחר כך כל 2-4 חודשים בשנה השנייה, אחר כך כל 4-6 חודשים בשנים השלישית עד החמישית, ולאחר מכן כל 6-12 חודשים למשך כל החיים. בדיקות הדמיה עשויות להיות חלק מהמעקב.
בדיקת בלוטות הלימפה שלך
אם היה לך cSCC שהתפשט, האונקולוג יצטרך לבדוק באופן קבוע את בלוטות הלימפה. ניתן לבדוק את בלוטות הלימפה בבדיקה עצמית בבית (השתמש בקצות האצבעות שלך בתנועה סיבובית עדינה כדי לבדוק את האזורים המכילים בלוטות הלימפה. שינויים חריגים: הגדלות מעבר לגודל אפונה, גושים קשים או הבדלים בין צד אחד לשני. בדוק בלוטות לימפה בצוואר, בבתי השחי ובמפשעה).
הגנה מפני השמש
חשוב להגן על העור מפני חשיפה לקרינת UV. יש להימנע מחשיפה מוגזמת לשמש ומכוני שיזוף. בחוץ, יש לחפש צל, להשתמש בקרם הגנה רחב טווח (SPF 30 ומעלה) או להשתמש בשמשיה כדי לחסום את השמש. מומלץ ללבוש ביגוד מגן, משקפי שמש וכובע רחב שוליים.
טיפולי מרשם למניעה
הרופא עשוי לרשום טיפולים נוספים, במיוחד אם מתפתחות קרטוזות אקטיניות או במקרים שה-cSCC סווג כבעל סיכון גבוה או סיכון גבוה מאוד. ניתן להמליץ ולרשום טיפול מקומי עם 5-fluorouracil, Imiquimod או טיפול פוטודינמי עבור שינויים טרום סרטניים. ניתן לרשום 5-fluorouracil מקומי עם או בלי Calcipotriol, Imiquimod מקומי ו-Tirbanibulin מקומי לטיפול בסרטנים טרום סרטניים על העור.