תזונה, נטורופתיה וסרטן

הרפואה הנטורופתית היא סוג של רפואה אלטרנטיבית הרואה את האדם בצורה הוליסטי כלומר מתאימה את הטיפול למטופל בכל הרבדים: תזונה נכונה, צריכת תוספי מזון וצמחי מרפא, פעילות גופנית, נשימות וטכניקות הרפיה, חיזוק מערכת החיסון ועוד. מעבר לכך, השיטה הנטורופתית מתבססת על האמונה כי בגופינו קיימים כוחות הריפוי להם אנחנו זקוקים כדי לטפל בעצמנו, פיזית ונפשית..

הנטורופתיה רואה בחולי בכלל ובמחלת הסרטן בפרט מצב של חוסר איזון גופני, לפי שיטה זו, מחלת הסרטן היא תוצאה של חוסר איזון בגוף כאשר בסביבת גופינו מופר האיזון, והיא הופכת להיות חומצית ודלקתית יותר. בעקבות זאת, קרומי התא משנים את הרכבם בשל הצטברות רעילות . כתוצאה מכך נבצר מהתאים שלנו לקבל אספקה אופטימלית.

חוסר האיזון ההתחלתי מושפע מלחץ, מתח ותזונה לקויה, אורח חיים בריא, תזונה מותאמת, פעילות גופנית והרפיה, ניהול לחצים וחוסן נפשי – הם הבסיס לרפואה טבעית שאינה מזיקה ולא פוגעת בתהליכי הריפוי העצמי של הגוף.

הקשר בין תזונה למחלת הסרטן

כאן נכנסת לתמונה התזונה: קיימת הסכמה גורפת לגבי הקשר ההפוך שבין צריכת פירות וירקות לתחלואה בסרטן- הגברת כמות הפירות, הירקות והדגנים המלאים בתפריט מצמצמת הסיכון לתחלואה במגוון סוגי סרטן, ההמלצה היא לצרוך לפחות 5 מנות של פירות וירקות ליום, ולהרבות ככל האפשר בצריכת מזונות מלאים. תרומת הפירות והירקות להפחתת הסיכון להתפתחות סרטן פועלת במספר מנגנונים – כמו: שפעול תהליכי ניקוי רעלים בכבד, פעילות נוגדת חמצון, יכולת ההגנה של סיבים תזונתיים על בריאות המעיים ומנגנונים נוספים. 

מזונות נוספים שהוכחו מחקרית כנוגדי סרטן הם: אצות, פטריות, צמחי מרפא ותבלינים, מזונות מותססים שום, סלק ועגבניות. מעבר לזה, רצוי לשמור על תזונה אנטי דלקתית עם אינדקס גליקמי נמוך. להרבות באכילת נבטים, אגוזים וזרעים לא קלויים, להשתמש בשמנים בריאים בכבישה קרה. להפחית מזונות שידועים כמזינים את תאי הסרטן ומעודדים את גדילתם כמו: חלבונים מהחי בניהם: בשר ועוף, דגים, ביצים ומוצרי חלב וכמובן להמעיט בצריכת הסוכרים מכל סוג, להימנע ממזון מטוגן ומהיר, מזון מעובד, דגנים מלוטשים (קמח לבן, אורז לבן..), מיצים, סירופים ועוד.

המטפל הנטורופתי נוקט בשיטה הוליסטית בבואו לטפל, כלומר – הוא מסתכל על האדם השלם. בריאותו, איכות חייו, מערכות גופו  סביבתו ועוד. לכן בנוסף להמלצות על תזונה נכונה ינסה הנטורופת לשפר את מצב בריאותו של המטופל באמצעות כלים נוספים  בניהם  דיקור,  צמחי מרפא, תוספי תזונה, העצמת החוסן הנפשי ועוד. 

חשוב לציין כי טיפול נתורופתי במחלת הסרטן מותאם לחלוטין להיות טיפול מונע, תומך ומלווה במהלך הטיפול הקונבנציונלי. בנוסף, גישה זו מחזקת את הגוף ואת כושרו להחלים בתקופות שבין הטיפולים ומסייעת למניעה של חזרת המחלה לאחר ההחלמה. כמובן הגישה המונעת עדיפה עשרות מונים מהצורך להתמודד עם מחלה פעילה.

אורח חיים בריא אשר כולל תזונה טבעית, פעילות גופנית מותאמת לצרכי הגוף ויכולותיו, הרפיה של מתחים וטיפול רגשי יוצרים יחד דרך לקיים אורח חיים בריא, חיוני ושמח.

תזונה, נטורופתיה וסרטן

שתף
ניוזלטר שלנו

ריאיון עם הדר שריג

ריאיון עם הדר שריג – יועצת ומנחה לבריאות טבעית לפי גישת הרמב”ם הנושא: המלצות לתזונה בריאה גישת הרמב”ם מביאה גישה מתונה לשמירה  על אורח חיים

קרא עוד »
ניוזלטר שלנו

ריאיון עם ד”ר רעיה ליבוביץ

ריאיון עם ד”ר רעיה ליבוביץ, מנהלת המכון האונקולוגי במרכז הרפואי שמיר אסף הרופא, מומחית באונקו-גריאטריה. הנושא: טיפול בסרטן העור בקשישים או “אף פעם לא מאוחר

קרא עוד »
ניוזלטר שלנו

ריאיון עם צביה באדר

ריאיון עם צביה באדר, מחלימה ממלנומה גרורתית, שהקימה חברה המשתמשת בבינה מלאכותית כדי להתאים טיפולים וניסויים קליניים למטופלי סרטן. חלק 1: הסיפור האישי בדצמבר 2013

קרא עוד »