גילוי מוקדם

גילוי מוקדם עשוי להציל חיים

כולנו יודעים, כי סיכוי הטוב ביותר לריפוי מלא של סרטן עור מושג על ידי אבחון מוקדם והסרה כירורגית של הנגע הסרטני.

אבל מה עושים כשקשה להשיג תורים, רשימות ההמתנה מלאות, והתסכול גדול?

חשוב לנו להדגיש: ישנה אפשרות למציאת תור בהקדם. פנו אל נציגי קופת החולים שלכם ובקשו שיאתרו תור בעיר אחרת, ביישוב סמוך או מעט מרוחק.

עוד חשוב לציין, שבניגוד לחולה עם סרטן פנימי, מטופל עם סרטן עור מוקדם ירגיש כללית בקו הבריאות ברוב המקרים. לכן אבחון מוקדם של סרטן עור מבוצע לרוב באנשים שנראים ומרגישים בריאים.

אבחון של סרטן העור נעשה על ידי רופא/ה, אולם למטופל/ת יש חלק חשוב בגילוי המוקדם של סרטן העור.

למעשה, במרבית המקרים אתם/ן או הקרובים לכם/ן מעלים לראשונה את החשד שהנגע אינו תקין.

אכן, אם עולה חשד אצל המטופל, קרוב משפחה או אדם אחר שקיים נגע עורי לא תקין, יש לגשת לרופא להיבדק.

למציאת תור מהיר, לחצו על הכפתור המתאים:

בדיקה עצמית

1

בדיקה עצמית נערכת מול המראה. יש לעמוד עירומים מול מראה גדולה (עדיף מראה בגודל כל הגוף), ולבדוק את כל העור.

2

כדי לבדוק שומות חשודות באזור הגב, מומלץ להיעזר בבן או בבת הזוג, וניתן להיעזר במראת יד מגדילה.

3

חשוב לבדוק את כל הגוף, כולל האזורים בין האצבעות בידיים וברגליים, באזור המפשעה, הקרקפת, כפות הידיים והרגליים, חלל הפה והשפתיים.

מהם סימנים מחשידים בבדיקה עצמית:

שינוי בגודל
שינוי בצורה
גוון לא אחיד
גבול לא ברור
נגע מכוסה קשקש
שלא חולף
נגע אסימטרי
דימום
נגע שונה
משאר הנגעים
נגע חדש
נגע ורוד שלא חולף

הסימנים שצוינו מהווים רמזים חשובים עבור החולה לגבי המצאות נגע עורי חשוד הדורש בדיקה רפואית בהקדם. עם זאת, אין צורך להיכנס לחרדה, נגעים שפירים יכולים גם כן להיות מלווים באחד הסימנים ברשימה. המטופל יפנה לרופא, יסב את תשומת ליבו לנגעים שמדאיגים אותו, והרופא יאבחן האם מדובר בסרטן עור או בנגע שפיר וימליץ על הטיפול בהתאם.

מאידך גיסא, חשוב להבין שאין לסרטן עור מראה אחד אופייני, ולכן האבחון דורש מיומנות רפואית. יש חשיבות גם לבדיקת סקר עורית תקופתית (קרי, בדיקת מטופל בריא) גם אם המטופל חש בטוב ואינו מודע לקיום נגעים חשודים. ישנו מחקר שהדגים כי מלנומה המתגלה ע”י הרופא לפני שהחולה חש בסימנים מחשידים, הינה בד”כ מלנומה מוקדמת יותר (ולכן פחות מסוכנת).

בדיקה במרפאה

הבדיקה מתחילה בתשאול המטופל כדי להבין האם קיימים גורמי סיכון לסרטן עור (כגון היסטוריה אישית או משפחתית של סרטן עור), וכן האם קיימים נגעים שהמטופל מודאג לגביהם (כגון נגעים חדשים או נגעים שהשתנו).

בשלב הבא, מתבצעת בדיקת נקודות חן עורית. במרבית המקרים נדרשת בדיקה כלל עורית המצריכה הסרת הבגדים העליונים (ניתן להישאר עם בגדים תחתונים).

דרמטוסקופיה הינה שיטה לא פולשנית לאבחון מוקדם של סרטן עור.  הדרמטוסקופ הוא מכשיר ידני אשר בעזרת פילטרים אופטיים מאפשר לצפות בהגדלה עד פי 10 במבנים הנמצאים בעומק שכבות העור. השימוש במכשיר מעלה באופן משמעותי את רגישות אבחנת המלנומה מ-60% בבדיקה ללא דרמטוסקופ, ל-90% בבדיקה דרמטוסקופית על ידי רופא מיומן בשיטה. כך מתאפשרת אבחנה מוקדמת ומדויקת יותר של סרטן עור תוך הימנעות מכריתה מיותרת של נגעים שפירים. 

טכניקה זו נקראת “ניטור שומות דרמטוסקופי”. בשיטה זו, משתמשים במצלמה דיגיטלית המחוברת לדרמטוסקופ ומתעדים את הנגע בהגדלה וברזולוציה גבוהה. בביקור הבא, משווים בין המראה הדרמטוסקופי העדכני לתמונה הדרמטוסקופית מהביקור הקודם. באמצעות ניטור שומות דרמטוסקופי קצר-טווח ניתן לאתר שינויים זעירים במבנה הנגע, המתרחשים מתחת לפני שטח העור, וכך לאתר סרטן עור בשלב מוקדם ביותר.

ביקור דחוף במרפאה

ישנם מקרים בהם סרטן עור יכול להופיע ולהתפתח במהירות, תוך שבועות עד חודשים ספורים. אם המטופל שם לב לנגע שמשתנה וגדל במהירות, גם אם עבר בדיקת עור לאחרונה, יש לקבוע ביקורת דחופה במרפאה. בביקור זה לא תתבצע בדיקה כלל עורית אלא בדיקה ממוקדת לנגע שהשתנה. הרופא יאבחן את הנגע ויקבע את הגישה הטיפולית.

קמפיינים למודעות לציבור

משתזפים בהגזמה

איך אתם מגינים על העור?