ראיון עם צביה בדר וד”ר אביטל גזיאל

ראיון עם צביה בדר וד”ר אביטל גזיאל

חברת הסטארט-אפ  Trialjectory – פלטפורמה און ליין המאפשרת למטופל לראות את הניסויים הקליניים שמתאימים לו

לפני שבע שנים, כשהייתה ברילוקיישן בארה”ב, אובחנה צביה במלנומה. מלנומה, לדבריה, זה לא זבנג וגמרנו, זה מצב שצריך ללמוד להתמודד אתו. בתוך המסע שלה יצא לה להכיר את ד”ר אביטל גזיאל, חוקרת סרטן בהכשרתה (דוקטורט במלנומה), ומי שאמורה הייתה לעזור לצביה להבין את האופציות שלה ולא רק להסתמך על הרופא. “אחרי שלוש שנים הקמנו את הסטארט-אפ  Trialjectory שממנפת טכנולוגיות חכמות ועוזרת לחולים למצוא ולהבין מהן האופציות הטיפוליות שלהן וכך להיות מסוגלים לנהל דיאלוג שווה ערך עם הרופאים ולקבל את ההחלטות הנכונות בשאיפה לתוצאה יותר טובה”.

Trialjectory זו פלטפורמה און ליין שאפשר להגיע אליה מהמחשב או מהטלפון (אתר אינטרנט, לצורך העניין). המטופל ממלא שאלון דינמי, שמשתנה בעקבות התשובות: דרגה, מוטציות, טיפולים ותוצאותיהם, מחלות רקע אחרות, כשבסוף התהליך נבנה פרופיל המאפשר מיד לראות ניסויים קליניים שמתאימים לו. 

התכנה מבוססת על בינה מלאכותית, שיודעת לקחת את כל הפרוטוקולים שרצים היום על המלנומה, לקרוא ולהבין אותם כמו שאונקולוג מבין, ואז להתאים אותם לחולה. 

מכאן – מתחילה השאלה החשובה באמת: מה החולה רוצה? מה הבחירה שלו?

מלנומה היא לא סרטן נפוץ במיוחד, באופן יחסי, אבל הוא מקבל המון תשומת לב, ויש לו תרופות, אפשרויות טיפול ומחקרים קליניים במגוון מאד רחב, עם המון אופציות ספציפיות. Trialjectory חוסך זמן רב של חיפוש ותהיות מה לעשות. למעשה הוא עוזר ממש למצוא מחט בערימה של שחת.

כשיש לנו מפה של החולה – מה הלאה?

כאמור יש אפליקציה ואתר, בעברית ובאנגלית, עם חוקרים ורופאים ואחיות שאיתם ניתן להתייעץ ובאמצעותם מנגישים את המחקרים למטופלים בשפה פשוטה הניתנת לקריאה והבנה, ומלווים אותו עד הטיפול.

הסיפור האישי של צביה: “עברתי ניתוח ראשון והרחבה ואחריו ניתוח שני. זה כבר היה מפושט. הרופא הקדיש חמש דקות והציע הצעה שנראתה לי לא רצינית. עברתי לבית חולים אחר ואונקולוג אחר הציע תרופה שלא החזיקה מעמד הרבה זמן. הבנתי שלכל רופא יש את הגישה, הידע והאג’נדה שלו או של בית החולים שלו (שהוא עסק לכל דבר) ואין לו זמן ויכולת להגיע למחקרים עדכניים ולהיחשף לאופציות טיפוליות שקיימות בשוק. 

בנוסף יש לקחת בחשבון את השוני בין מערכות הבריאות בארה”ב ובישראל, ביורוקרטית ורפואית, ושאלת הביטוח המתאים ומי מממן את הטיפול שהוא מאד יקר – חברת התרופות, המדינה או בית החולים בו מתבצע הניסוי ובעיקר מה מסוגלות המטופל בהיעדר ביטוח מתאים.

המשמעות של Trialjectory היא שהחולה לוקח בעלות על המחלה שלו, למעשה על החיים שלו: בכל החלטה פשוטה בחיים אנחנו לא סומכים בעיניים עצומות על המלצה אחת בלבד אלא חוקרים ובודקים אלטרנטיבות בגוגל, במחקרים וכל דרך אחרת – אז לא יתכן שבעניין הכי חשוב בחיינו, הבריאות שלנו, החיים שלנו – ננהג אחרת! והשירות שלנו הוא שירות פתוח וחינמי!

לצפייה בראיון המלא: לייב עם צביה ואביטל

ראיון עם צביה בדר וד”ר אביטל גזיאל

שיתוף ב facebook
שתף

טבע הבריאה (עוד סתירה נוראה…)

טֶבַע הַבְּרִיאָה (עוֹד סְתִירָה נוֹרָאָה…)/ זאביק זהבי הָעוֹר אָמְנָם חוֹסֵם, כְּמֵיטָב יְכוֹלְתוֹ, מִפְּנֵי חֲדִירָה פְּנִימָה שֶׁל גּוּפִים זָרִים / אֲבָל הוּא רַךְ וְעָדִין וּפָגִיעַ יוֹתֵר

קרא עוד »