מניעת מלנומה

מניעת מלנומה

מלנומה היא סוג של סרטן העור ואם אינה מתגלה בשלבים מוקדמים היא מסוכנת מאוד. כ- 420 מיליון איש בעולם הם בעלי סיכוי גבוה לחלות במלנומה ו- 75% ממקרי המוות הקשורים לסרטן העור נגרמים ממלנומה. לצד כל אלה, נקיטה באמצעי זהירות עשויים למנוע את המחלה או את התפתחותה.

איך למנוע סרטן העור?

בשנים האחרונות נוהגים בארה”ב ובארץ להטמיע מדיניות המקדמת שימוש במסנני קרינה, שכן חשיפה ישירה לשמש מגדילה את הסיכוי להיווצרותן של שומות חדשות ולהתפתחות מלנומה. לצד זה, שימוש במסנן קרינה לבדו אינו מספיק ועל כן יש לנקוט בכמה אמצעים שעשויים להקטין את הסיכוי להתפתחות המחלה ואף למנוע אותה:

  • חפשו את הצל. נסו להימנע מחשיפה לשמש וחפשו את הצל בעיקר בשעות שיא הקרינה שבין 10:00 ל- 16:00.
  • שזוף זה לא בריא. בשעות שבהן יש אור שמש מומלץ לחבוש כובע רחב שוליים, ללבוש בגדים המקנים הגנה מרבית לעור, לשים משקפי שמש עם מגן UV ולהשתמש במסנני קרינה עם מקדם 30 SPF לפחות כחצי שעה לפני היציאה לשמש. יש להקפיד למרוח כל שעתיים או לאחר שחייה והזעה מוגברת.
  • גם שזוף מלאכותי זה לא בריא. אתם נמנעים מקרינת השמש? מצוין, אך אין זה מצדיק שיזוף על-ידי קרינה ממקור מלאכותי. מכוני שיזוף משתמשים במיטות שיזוף בעלות קרינת UV אשר מסוכנת לעור ומעלה את הסיכוי למלנומה. יש להימנע משימוש במיטות אלו.
  • הכר את גופך. מומלץ אחת לכמה חודשים לערוך בדיקה עצמית של הגוף כדי לראות אם יש שומות חדשות או כאלו שהשתנו. באם מופיע נגע חדש או שחל שינוי בשומה קיימת (בגודל, בצבע, דימום או גרד), יש לפנות לרופא עור לבדיקת דרמוסקופיה.
  • מעקב אצל רופא העור. הביקורת אצל רופא העור מומלצת לאוכלוסייה בעלת גורמי הסיכון הבאים: ריבוי שומות; קרוב משפחה מדרגה ראשונה שחלה במלנומה; הופעת שומות לא טיפוסיות בגוף או אצל קרוב מדרגה ראשונה; חשיפה שגרתית לשמש בשעות השיא; חולי גזזת שנחשפו לקרינה מייננת. במקרים אלו תתקבלנה הוראות מן הרופא לגבי תדירות המעקב, ובכל מקרה בו מופיע נגע חדש או שחל שינוי בשומה קיימת (בגודל, בצבע, דימום או גרד), יש להקדים את הביקורת.

כתיבת תגובה